Eellugu

2009. aasta sügisel tekkis mõte ehitada ise üks tuulegeneraator. Esiteks oli mul endal juba väga pikka aega huvi selliste asjade vastu ning teiseks sain endale uurimistöö jaoks teema (vajalik gümnaasiumi lõpetamiseks). Nii hakkasin vaikselt plaani pidama, kuidas seda kõike teha.

Suurim probleem oli sobiva generaatori leidmine. Algul olin väga entusiastlik ja jäin auto generaatori peale lootma, kuna neid on küla peal "jalaga segada". Pealtnäha on ju kõik lihtne: tuleb panna tiivik võlli otsa ning saabki stabiilse voolu 12 V akude laadimiseks. Kui aga testimiseks läks, sai see variant üsna ruttu välistatud. Ajades mõningaid generaatoreid elektritrelliga ringi, oli kohe näha, et nii suuri pöördeid tuulerootoriga ei saavuta. See tähendab, et tuleks kasutada mehaanilist ülekannet, mis toob omakorda kaasa suured energiakaod. Lisaks vajab auto generaator ergutusvoolu, mis vähendab samuti seadme kasutegurit. Ühesõnaga on see variant tuulest energia tootmiseks üsna halb.

Seejärel sai iseenesetarkus sinnapaika jäetud ja Google appi võetud. Üsna kohe torkas silma lehekülg otherpower.com. Seal oli põhiosas juttu otsast lõpuni ise valmistatud püsimagnetgeneraatoritest, mis on Internetis tuntud veel kui "Hugh Piggott design". Mina aga pidasin sellist projekti esialgu liiga suureks ning otsisin edasi.

 

alt

 
Kodus tehtud püsimagnetgeneraator (otherpower.com)

 

Järgmisena leidsin ühe ameeriklase lehekülje, kes oli tuulegeneraatori teinud Ameteki püsimagnetmootorist, labadeks PVC torust lõigatud jupid. See on ilmselt üks lihtsamaid variante. Nii hakkasin minagi seda teed liikuma ning otsisin eBayst sobivaid püsimagnetmootoreid, kuid valik oli väga vilets ning hind oli nendel ka kusagil 200 USD kanti. Seejärel sai neid veel siit-sealt otsitud, kuid soovitud tulemuseni ma ei jõudnud. Niimoodi jätsin ka püsimagnetmootori variandi kõrvale.

 

alt

 
Ameteki mootoriga tuulegeneraator (mdpub.com)

 

Suundusin taaskord leheküljele otherpower.com ning hakkasin sealsesse juttu lähemalt süvenema. Tundus, et püsimagnetgeneraatori ise ehitamine polegi tegelikult midagi ületamatut. Samuti soovitati seda varianti kõige enam. Nii ma hakkasingi vaikselt plaani pidama, millist eksemplari täpselt teha. Esialgu ma ei tahtnud liialt suure projekti kallale asuda ning seetõttu võtsin eeskujuks ühe väikese 300 W tuulegeneraatori (http://otherpower.com/7windturbine.html). Väga oluliseks abiks minu töö juures olid veel Hugh Piggotti raamatud. Kuidas ma täpsemalt kõike ehitasin, saab lugeda vastavatest peatükkidest.

 

 

Aado Toomsalu